تبلیغات
۞ جملات حکیمانه ۞ - سخنان بزرگان درباره‌ی آزادی(1)
سه شنبه 19 مرداد 1389

سخنان بزرگان درباره‌ی آزادی(1)

   نوشته شده توسط: روح الله نیک نژاد    نوع مطلب :جملات حکیمانه ،


دانش باید توهم های متافیزیكی، پیشداوری ها و خرافه ها را پشت سر بگذارد، اما مفهوم عقلانیت (یعنی حقیقت، آزادی و عدالت) را به عنوان سنت از نسلی به نسلی منتقل كند.((زیگموند فروید))  

همه چیز آزاد است؛ تو می توانی، زیرا می خواهی.((نیچه))  

خواستن آزادی بخش است.((نیچه))  

تنها به انسان شریف می توان آزادی جان ارزانی كرد.((نیچه))  

تا آنجا كه ممكن است آدمی می بایست نیازهای ضروری خویش را خود برآورد، اگر چه نصفه نیمه و ناقص؛ این است راه آزادی جان و تن [ شخصیت ].((نیچه))  

همانا هركس خود را در آنجایی بیش از همه آزاد می انگارد كه بیش از همه احساس زیستن می كند. به تعبیر دیگر، گاهی در شیفتگی، گاهی در وظیفه، گاهی در شناخت و گاهی در خوشباشی و هوس.((نیچه))  

حقیقت مانندی [حقیقت نمایی] نه حقیقت؛ آزادی نمایی، نه آزادی؛ همین دو میوه اند كه به واسطه ی آنها نمی توانیم درخت معرفت را با معرفت با درخت زندگانی یكی كنیم.((نیچه)) 

تنها با دست نمی نویسم: پا نیز، همواره، همراهی نویسنده را می خواهد. استوار، آزاد و دلیر می دَوَد، گاهی بر دشت، گاهی بر كاغذ.((نیچه))  

همه ی كامیابی ها بر زمین و دوستان، رهاورد نبرد اند! آری، برای دوست شدن به باورت نیاز است! یكی از این سه، دوستانند: برادران به وقت نیاز، بی تفاوتان در برابر دشمن و آزادگان در برابر مرگ!((نیچه))  

انسان های آزاده، دل شكسته و پر غرور، خود را از تیررس نگاه دیگران پنهان می كنند.((نیچه))  

آزادی ابر انسان تنها در صورتی حقیقی است كه در زمان فراشد [ =فرا رفتن ] و در ساختن آینده ای بر پایه ی گذشته عملی شود.((نیچه))  

ارزشها و تغییرات آن به افزایش قدرت كسانی كه ارزشها را مقرر می دارند؛ مربوط می شوند. میزان ناباوری؛ میزان آزادی اندیشه ی مجاز بیانی از افزایش قدرت است. هیچ انگاری، آرمانی متعلق به بالاترین درجه ی قدرتمندی روح است و سرشارترین زندگی، گاهی ویرانگر و گاهی ریشخند آمیز.((نیچه))  

آدمی با رنج عمیق درونی از دیگران جدا می شود و والا می گردد. انسان های آزاده، دلِ شكسته و پر غرور خود را پنهان می كنند.((نیچه))  

كسی كه دلش را به بند بكشد جانش را آزاد كرده است.((نیچه))  

كسی كه "اقرار می كند" از بند خود آزاد می شود و آن كس كه به گناه خود "اقرار می كند" فراموش می كند.((نیچه))  

اگر توجه كنیم كه نیروی جوانان بی صبرانه در انتظار انفجار و آزاد شدن است، دیگر از اینكه تصمیم گیریهای آنان فاقد ظرافت كافی و بصیرت لازم است دچار تعجب نخواهیم شد.((نیچه))  

نیاز به كسب اطمینان در برابر نوسان هول انگیز ثروت باعث می شود در برابر مرد ثروتمند و صاحب نفوذی كه آماده است تا سكه ای طلا پرتاب كند دستهای آزاده ترین مرمان هم دراز شود.((نیچه))  

نشان آزادی به دست آمده چیست؟ دیگر از خود شرمسار نبودن.((نیچه))  

بهترین چیز در یك پیروزی بزرگ آن است كه فاتح را از ترس شكست آزاد می سازد.((نیچه)) 

كشیش خلع لباس شده و جانیِ آزاد شده همیشه نقابی بر چهره دارند. آنچه كه آنها نیاز دارند چهره ای بدون گذشته است.((نیچه))  


انسان آزاده می تواند خوب یا بد باشد، اما انسان غیر آزاده ننگ طبیعت است و كوچكترین آرامش، خواه آسمانی یا زمینی، وجود ندارد.((نیچه))  

آزادگی هرگز با معجزه از آسمان نصیب ما نمی شود.((نیچه))  

آن كس كه می خواهد آزاده باشد، تنها از طریق توانایی های خود می تواند آزاده شود.((نیچه))  

ما نیز باید زندگی و حیاتی داشته باشیم كه نسبت به خود ما حق داشته باشد. ما نیز باید آزاد و بدون ترس باشیم و با بذری كه در خویشتن خویش داریم رشد كنیم و شكوفا شویم.((نیچه))  

هر بار دل خویش را سخت به بند كشیم و اسیر كنیم، می توانیم به جان خویش، آزادی های فراوانی بدهیم. كسی حرف مرا باور نمی كند، مگر آنكه از پیش آن را بداند... .((نیچه))  

بیشتر مردم علاقه چندانی به آزادی ندارند، چون آزادی مستلزم و در بر گیرنده ی مسئولیت است و بیشتر مردم از مسئولیت واهمه دارند.((زیگموند فروید))  

باید خویشتن را بیازماییم تا دریابیم مهیای استقلال و فرماندهی هستیم یا خیر و این كار را باید به هنگام انجام دهیم.((نیچه))  

فیلسوف چنان كه ما، جانهای آزاده، دركش می كنیم، انسانی است كه بیشترین مسئولیت و وجدان را برای تكامل كلی انسان دارد.((نیچه))  

زیاده‌روی در آزادی، به ناچار منجر به زیاده‌روی در بندگی خواهد شد؛ چه در فرد، چه در حكومت.((افلاطون))  

فیلسوف بودن تنها به این چَم نیست كه اندیشه‌های تیزهوشانه در سر داشته باشی یا مكتبی را بنا نهی؛ فیلسوف، عاشق زندگی است، بنابر سنجه‌هایش، ساده زندگی می‌كند و آزاد، گشاده دست و یكرنگ است.((هنری دیوید تورئو))  

بكوشید اندیشه‌ای آزاد و سرشتی پرسش‌گر داشته باشید.((آنتونی رابینز))  

آزاد بودن، چیز مهمی نیست، ولی رها شدن، یك بخشش الهی است.((فیخته))  

زمانی كه نیروی ابتكار و آزادی انسانی را از او می‌گیرید، به راستی، منش و توانایی او را گرفته‌اید.((ویلیام بوئتكر))  

در نظام دیكتاتوری، دارایی یكی از امور برازنده است. در نظام دموكراسی، دارایی تنها امر برازنده است.((آناتول فرانس)) 


دنبالک ها: منبع ،